Trwa ładowanie proszę czekać ...

BLIK. Gdy chcesz ułatwić sobie życie.

3 marca 2018

Gdy zapytamy o podstawowy instrument płatniczy współczesnych, nowoczesnych klientów, pierwszym skojarzeniem będzie z pewnością karta płatnicza. Rzeczywiście, z kart korzystamy coraz chętniej i coraz częściej. Jednak istnieje wiele sytuacji, w których zastąpić je może system płatności mobilnych BLIK. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się on o wiele bardziej przydatny.

Czym jest BLIK?
System BLIK jest dostępny dla klientów banków, które przystąpiły do Polskiego Standardu Płatności, w ich aplikacjach mobilnych. Możliwe jest dzięki niemu dokonywanie płatności i rozliczeń finansowych bez konieczności posiadania karty. Większość użytkowników wykorzystuje go do płatności w punktach handlowo usługowych oraz wypłat z bankomatów. Ale z BLIKIEM zapłacimy także za nasze zakupy internetowe oraz zlecimy przelew na telefon. Na początku istnienia BLIKA sporym utrudnieniem była mała liczba sklepów, w których można było dokonywać tego typu transakcji. Jednak ich liczba dynamicznie rośnie.

Zalety BLIKA
BLIK jest systemem mobilnym i to z tego faktu wynikają jego podstawowe zalety. Aby dokonać płatności potrzebujemy jedynie smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną. O ile, od czas do czasu zdarza nam się zapomnieć portfela czy karty płatniczej, o tyle telefon każdy z nas ma zawsze przy sobie. Bez niego czujemy się niemal, jak bez ręki. Dbamy o to, aby mieć go przy sobie w każdej sytuacji. 

Okazuje się, że smartfon może nas uratować w sytuacjach awaryjnych np. gdy stojąc przy kasie zorientujemy się nagle, że nasz portfel został w domu. Z BLIKIEM zapłacimy za zakupy. Czasami świadomie zostawiamy portfel w domu. Nie chcemy zgubić go podczas wycieczki i z obawą sprawdzać czy cały czas mamy go przy sobie. Całonocna impreza, poranny jogging, randka… portfel będzie nam jedynie przeszkadzał. Możemy wówczas zabrać ze sobą tylko telefon.

BLIK i jego wykorzystanie w handlu internetowym
Blik doskonale sprawdza się również w handlu internetowym. Przede wszystkim, dlatego, że jest systemem intuicyjnym i bardzo prostym. Wpisanie sześciocyfrowego kodu w przeglądarce nie stanowi najmniejszego problemu, a powstała już nawet opcja One Click BLIK, która nie wymaga generowania kodu. W tym przypadku klienci dostają najwygodniejszy z możliwych sposobów płatności. Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie płatności. Finalizując transakcję nie musimy podawać żadnych wrażliwych danych. W formularzu wpisujemy wyłącznie wygenerowany kod, który jest aktywny tylko przez dwie minuty. Potem staje się zupełnie bezużyteczny. Trudno wyobrazić sobie w tej sytuacji dokonanie jakiegokolwiek przestępstwa.