Trwa ładowanie proszę czekać ...

BLIK. Jeden system, trzy sposoby wykorzystania.

1 marca 2018

Polski Standard Płatności BLIK jest doskonale znany zwolennikom mobilnych płatności. Sześciocyfrowy kod oferuje swoim użytkownikom wiele możliwości, choć najczęściej używanymi opcjami są płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz zlecenie przelewu na telefon. Przybliżamy nieco te trzy sposoby wykorzystania systemu BLIK:

Płatności za zakupy w sieci. To proste!
Czasy, gdy za zakupy w sklepach internetowych płaciliśmy kurierowi gotówką przy odbiorze towarów powoli odchodzą w przeszłość. Dziś królują transakcje elektroniczne, a ogromną ich część stanowią płatności mobilne dokonywane głównie za pomocą smartfonów, ale również tabletów. BLIK jest doskonałym narzędziem płatniczym w Internecie. Gdy chcemy sfinalizować transakcję przy użyciu BLIKA, wybieramy po prostu ten sposób uregulowania należności. Zostajemy wówczas odesłani do specjalnego formularza. W jednym z jego pól musimy podać sześciocyfrowy kod, wygenerowany w aplikacji mobilnej naszego banku. Wystarczy jeszcze zatwierdzić transakcję, aby pieniądze szybko i sprawnie trafiły na konto sprzedawcy. 

Coraz popularniejsza staje się opcja One Click BLIK, która daje możliwość zapamiętania sklepu w aplikacji mobilnej i dokonywania transakcji dosłownie jednym kliknięciem. Nie musimy wówczas generować kodu i wpisywać go do formularza. To rozwiązanie dostępne jest już nawet na najpopularniejszej w Polsce platformie sprzedażowej, czyli Allegro. 

Płatności w sklepie stacjonarnym bez karty i portfela
Płatności BLIKIEM są możliwe również w wielu sklepach stacjonarnych. Popularne są np. na stacjach benzynowych, ale nie tylko. Do systemu przystępują sklepy z rozmaitych branż. Klienci mogą skorzystać z BLIKA w ponad 150 tysiącach punktów. Ta liczba będzie oczywiście cały czas rosła. Zakupy bez portfela, a nawet karty płatniczej stały się możliwe. Przy kasie należy poinformować sprzedawcę, że chcemy dokonać płatności blikiem. Wygenerowany kod wpisujemy na terminalu, a potwierdzenia dokonujemy w aplikacji mobilnej. 

Szybkie przelewy do znajomych
BLIK to także doskonały sposób na szybkie przesyłanie pieniędzy osobom fizycznym. Nie musimy znać numeru konta bankowego osoby, której chcemy przelać pieniądze. Potrzebny nam jest wyłącznie smartfon. W aplikacji mobilnej zlecamy przelew, wybieramy numer telefonu znajomego, określoną kwotę i dodatkowe dane np. tytuł przelewu. W tym przypadku kod BLIK nie jest nam w ogóle potrzebny. Takie transakcje są błyskawiczne. Sprawdzają, gdy zależy nam na szybkim rozliczeniu lub chcemy przesłać komuś niewielką sumę pieniędzy.