Trwa ładowanie proszę czekać ...

Bezpieczne zakupy online

12 lipca 2018

Sklepy internetowe odrzuciły geograficzne granice, które powstrzymywały globalny zasięg handlu. Teraz w Internecie można znaleźć praktycznie każdy rodzaj towaru. Zakupy w sieci są możliwe dzięki dużym sklepom, takim jak Amazon, które zapewniają klientom szeroką gamę produktów od najlepszych marek na świecie oraz malutkim sklepikom, które doskonale trafiły w rynkową niszę. Jednak łatwość i szybkość zakupów online nie powinna uśpić naszej czujności. Hakerzy coraz częściej atakują sklepy internetowe próbujące wykraść dane finansowe użytkownika, a następnie wykorzystać je do własnych celów.

Zagrożenia związane z zakupami online
Istnieje wiele zagrożeń dotyczących zakupów w sieci. Oszuści nie śpią i wciąż wymyślają nowe sposoby wyłudzania i kradzieży danych oraz innych oszustw internetowych. Używana przez nas właśnie witryna sklepu w rzeczywistości może być fałszywą witryną skonfigurowaną przez hakerów w celu kradzieży danych. Sklep internetowy, z którego korzystamy może nie używać bezpiecznego protokołu szyfrowania, aby zapewnić prawidłowe zabezpieczenie danych w trakcie procesu płatności. Nasze konto w sklepie może zostać naruszone. Mając dostęp do konta haker jest w stanie dokonać zakupu w naszym imieniu.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo podczas zakupów online
Upewnijmy się, że przeglądamy bezpieczną witrynę internetową. Od lat uczono nas, że ikony kłódki wskazują, że strona jest bezpieczna. Nie jest to do końca prawda. Jedyną ikonę kłódki, która wskazuje cokolwiek, można znaleźć na pasku adresu URL. Ale co oznacza ta kłódka? Jest sygnałem, że witryna korzysta z protokołu SSL / TLS. Mówiąc krótko, nasze dane są szyfrowane przed przekazaniem. Dzięki temu nie mogą zostać odczytane przez osoby trzecie. Wystarczy spojrzeć na pasek adresu URL w przeglądarce. Poszukajmy symbolu kłódki. Jeśli kłódka jest czerwona lub przeglądarka wyświetla ostrzeżenia, nie korzystajmy z tej witryny. Jeżeli ikony kłódki pojawiają się na samej stronie, a nie na pasku adresu przeglądarki, to nic nie wskazuje na bezpieczeństwo strony. 

Twój komputer może być najsłabszym ogniwem!
Pamiętaj, że zakupy online wymagają użycia komputera osobistego lub urządzenia mobilnego. Bez nich nie możemy robić zakupów online! To jednak wprowadza więcej ryzyka, które jest często lekceważone. Jeśli nasze urządzenie nie jest odpowiednio zabezpieczone, nie ma znaczenia, jak bezpieczna jest witryna lub usługa, bo nasze informacje mogą nadal być zagrożone. Przed utworzeniem konta lub dokonaniem zakupów upewnijmy się, że nasz komputer posiada aktualne oprogramowanie antywirusowe. Regularnie skanujmy antywirusy za pomocą odpowiednich narzędzi i korzystajmy z wtyczek blokujących reklamy, takich jak Adblock Plus, aby zapobiec szkodliwym reklamom.