Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kody CVV/CVC, a bezpieczeństwo płatności kartą

15 lipca 2018

E-commerce rozwija się bardzo szybko, a karty kredytowe są nadal najpopularniejszą metodą płatności online. Typowa karta kredytowa zawiera trzy pola informacyjne: numer karty bankowej, pasek magnetyczny z miejscem na podpis i kod bezpieczeństwa karty. Kod służy do dokonywania transakcji online, dlatego ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo i nie udostępniać go innym. Ten kod zabezpieczający może odnosić się do wartości weryfikacyjnej karty, kodu panelu podpisu lub może być unikalnym numerem identyfikacyjnym karty. Nazwa zależy od karty kredytowej, której używasz. Nie ma znaczenia, jak je nazwiesz, te trzy cyfry sprawiają, że twoje zakupy online są bezpieczniejsze.

Co warto wiedzieć na temat płatności kartą
Karty kredytowe są wygodną i popularną metodą płatności używaną na całym świecie, a różne bankami i firmy oferują swoim klientom konkurencyjne pakiety. Tak, więc, niestety, rośnie ryzyko oszustw związanych z płatnością kartą kredytową. Chociaż płatności kartą kredytową są bezpieczne, gdy karta i posiadacz karty jest obecny w punkcie sprzedaży, stają się bardziej ryzykowne w przypadku transakcji online. Co więcej, chociaż na pasku magnetycznym karty znajduje się unikatowy kod, nie jest on w pełni zabezpieczony przed skimmingiem. Jeśli cała karta zostanie zduplikowana, kod zostanie również skradziony. Kod bezpieczeństwa karty jest, więc dodatkową warstwą bezpieczeństwa, chroniącą Twoje płatności przed oszustwami.
Ten kod, jak sama nazwa wskazuje ma funkcją zabezpieczającą. Jest to dodatek do numeru karty bankowej, który jest wytłoczony lub wygrawerowany na karcie. Generuje go wystawca karty. Klucze szyfrujące użyte do jego wygenerowania są bardzo poufnymi informacjami dostępnymi tylko dla banku.

Kiedy potrzebujesz kodu?
Kiedy płacisz online kartą kredytową, możesz zostać poproszony o podanie kodu bezpieczeństwa karty. Musisz go użyć, aby udowodnić, że masz przy sobie swoją kartę. Jest używany w celu zapobiegania oszustwom związanym z płatnościami. Kod karty musi być również podany podczas płatności przez Internet lub telefon. Jednak kod bezpieczeństwa karty nie powinien być używany na niezabezpieczonych stronach internetowych lub w rozmowach telefonicznych czy mailowych. 

Jak znaleźć kod bezpieczeństwa karty?
Najczęściej jest on umieszczony z tyłu karty kredytowej. Jest wydrukowany na płasko, zazwyczaj w kolorze czarnym, bez wytłoczenia lub wygrawerowany jak numer karty. Może to być trzy lub czterocyfrowy kod. Na przykład karty MasterCard i Visa mają 3-cyfrowy kod bezpieczeństwa karty wydrukowany z tyłu karty, obok panelu podpisu. Jednak karty American Express używają 4-cyfrowych kodów bezpieczeństwa karty wydrukowanych na przedniej stronie karty, powyżej numeru. Jeśli Twój kod jest nieczytelny lub obawiasz się, że nie jest to bezpieczny, skontaktuj się z wydawcą karty w celu uzyskania pomocy.