Trwa ładowanie proszę czekać ...

Bezpieczeństwo płatności online - o czym należy pamiętać?

18 sierpnia 2017

Aby sklep internetowy przetrwał na rynku e-commerce, nie wystarczy tylko atrakcyjne zaprezentowanie oferty. Eksperci podkreślają, że obecnie na sukces każdego e-biznesu składa się właściwe opracowanie strategii. Ma ona przede wszystkim sprawi, że użytkownicy nie porzucą wirtualnego koszyka w trakcie realizacji swojego e-zamówienia. Najczęściej dzieje się tak w sytuacjach, kiedy sam proces finalizacji zamówienia budzi zasadne obawy, co do jego bezpieczeństwa. Każdy e-sprzedawca powinien więc zwracać szczególną uwagę na poziom bezpieczeństwa procesu płatności, jakie oferuje jego sklep internetowy.

W tej chwili za najprostszą metodę płatności na e-rynku uważa się przelewy bankowe. Są one niezwykle popularne, co wynika zapewne z powszechności dostępu do bankowości elektronicznej. Używając tej metody, sprzedawca z e-sklepu musi podaje wyłącznie swój numer rachunku i nie jest obciążany żadnymi dodatkowymi opłatami. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to jest również bezpieczne dla klienta, który nie jest narażany na ujawnienie swoich poufnych danych. Okazuje się jednak, że nieuważny klient może narazić się na niebezpieczeństwo wykonując przelew.

Niebezpieczeństwa e-przelewu
Procedura zlecenia przelewu bankowego, wiąże się z koniecznością nużącego przepisania do formularza przez kupującego wszystkich informacji potrzebnych do sfinalizowania całej transakcji. Właśnie w ten proces często ingerują cyberprzestępcy, zmieniając wpisane przez klienta dane. Najczęściej, oszuści podmieniają numer rachunku odbiorcy na swój tak, aby klient zapłacił im za zakup. Sprzedawca, który nie otrzymał kwoty, nie może zrealizować zamówienia a niestety złość klienta, odbija się najczęściej na e-sklepie. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie danych przez potwierdzeniem przelewu!

Większy wybór, większe bezpieczeństwo
Badania pokazują, że wielość kanałów płatności online bardzo korzystnie wpływa na poziom satysfakcji klientów. Dostają oni możliwość wybrania dogodnej dla siebie metody płatności. Wystarczy, że e-sklep nawiąże współpracę z integratorem, pośredniczącym w rozliczeniach. E-przedsiębiorca otrzyma gotowy pakiet usług, za którego pośrednictwem klienci e-sklepu będą mogli płacić mobilnie lub przy użyciu wirtualnego portfela. Warto również podkreślić, że wówczas to integrator odpowiada za pełną sprawność i bezpieczeństwo wszystkich transakcji. Sprzedawca w e-sklepie będzie otrzymywać zestawienia wykonanych operacji i pomniejszone o ewentualną prowizję środki na swój własny rachunek bankowy. Wybranie integratora, który posiada licencję instytucji płatniczej i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, podnosi bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci. Powszechnie stosowaną przez integratory metodą płatności jest przelew ekspresowy, czyli tak, gdzie formularz przelewu jest wypełniany automatycznie i nie ma szans, żeby ktokolwiek podmienił dane