Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak bezpiecznie płacić za zakupy w sklepie internetowym?

3 maja 2017

Właściciele sklepów internetowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że powinni zapewnić swoim klientom jak najwięcej możliwości płatności za zakupy. Choć istnieje pewna grupa klientów tradycjonalistów, którzy wciąż wybierają zapłatę gotówką za pobraniem, to coraz więcej konsumentów decyduje się na szybsze, wygodniejsze i bardziej nowoczesne metody płatności. Oto niektóre z nich:

Internetowy przelew bankowy
To sposób płatności obecny w każdym sklepie online. Sprzedawca podaje dane niezbędne do wykonania przelewu, a więc adres, numer konta, kwotę i numer zamówienia, a klient sam loguje się do swojego banku i wypełnia formularz przelewu. Niestety, samodzielne wypełnianie kolejnych pól formularza generuje spore ryzyko popełnienia błędu. Polecenie przelewu trafia do banku, gdzie oczekuje na realizację. Niekiedy czas oczekiwania jest krótki i wynosi jeden dzień. Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba czekać nawet trzy dni. Dopiero po tym czasie sklep może rozpocząć realizację zamówienia. To bezpieczna opcja, pod warunkiem ostrożnego przechowywania loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Nie ma tu żadnych pośredników, a przesyłanie danych jest szyfrowane.

Szybkie płatności, czyli przelew z pośrednikiem
Wielu klientów sklepów internetowych wybiera dziś opcję szybkich płatności internetowych realizowanych za pośrednictwem jednej z firm rozliczeniowych takich, jak DotPay, PayU, Platnosci.pl, Transferuj.pl lub Przelewy24. Po wybraniu opcji szybkiej płatności i konkretnego pośrednika, klient zostaje przeniesiony na stronę bankowości elektronicznej własnego banku. Tam, po zalogowaniu, czeka na niego wypełniony już formularz przelewu. Pozostaje jedynie potwierdzić przelew. Pośrednik przesyła do sprzedawcy informację o tym, że przelew został wykonany, a ten niezwłocznie przystępuje do realizacji zamówienia. Ani sklep, ani pośrednik nie mają dostępu do naszego konta bankowego, loginu i hasła.

Płatność kartą
Za zakupy możemy dziś zapłacić w sieci właściwie każdym rodzajem karty płatniczej. Klient wybierając płatność kartą, uruchamia specjalny formularz, w którym podaje dane adresowe, numer karty oraz termin jej ważności. Niezbędne jest także podanie specjalnego kodu CVV2/CVC2, który uwierzytelnia transakcję. Kod to trzy cyfry znajdujące się na odwrocie karty, tuż przy polu podpisu. Sklep nie ma wglądu we wpisywane przez nas dane. Natomiast organizacje płatnicze uczestniczące w transakcji posiadają specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Jeżeli dodamy do tego szyfrowane przesyłanie danych, możemy być pewni, że transakcja jest całkowicie bezpieczna.